Účinky čaje matcha na hubnutí potvrzují i vědci

Jednou z nejpopulárnějších vlastností čaje matcha je jeho příznivý vliv na zrychlení metabolismu a spalování tuků. Abychom vás přesvědčili, že je tato informace věrohodná, připravili jsme pro vás článek, ve kterém uvádíme výsledky vědeckých studií zabývajících se matcha a hubnutím. A určitě vás potěšíme!

♥ Blahodárný vliv matcha na lidský organismus je znám už několik století. Až v posledních letech se však vědci začali zabývat tím, nakolik jsou tato tvrzení pravdivá.

Odbourávání tuku u mužů

Laboratorní analýzy prokázaly přítomnost vitamínů, minerálů, antioxidantů a aminokyselin, ale pro odhalení hubnoucích účinků matcha bylo zapotřebí testování na živých jednotlivcích. Nejdříve probíhaly studie na myších, které prokázaly, že zelený čaj pomáhá myším pálit tuky při plavání a běhání, a obézním myším snižovat váhu. Tyto výsledky pak bylo potřeba ověřit na lidech.

Pozornost vědců přesunula ke zkoumání účinků kontroly tělesné hmotnosti zeleného čaje na muže při 30 minutovém cyklistickém cvičení. Výtažek ze zeleného čaje podávali den předem a hodinu před cvičením. Výsledky dopadly úspěšně, vědcům se podařilo prokázat, že zelený čaj opravdu pomáhá odbourávat tuky i u mužů.

Odbourávání tuku u žen

Nedávná studie Mezinárodního časopisu pro sportovní výživu a metabolismus při cvičení (International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism) se pro změnu rozhodla zaměřit na ženskou část populace. V této studii se vědci rozhodli pro podávání matcha v jeho přirozené formě, tedy čajovém prášku rozmíchaném ve vodě. Ženy v této studii vypily 3 porce matcha den předem a 1 porci dvě hodiny před 30 minutovou svižnou chůzí. A výsledek studie potvrdil, že matcha umí efektivně podporovat metabolismus lipidů i u žen. [1]

Matcha jako potenciální lék na obezitu?

Americký časopis pro klinickou výživu (American Journal of Clinical Nutrition) se zase rozhodl otestovat, jestli hubnoucí účinky matcha souvisí se stravou. Experti sestavili jídelníček odpovídající japonskému standardu a testovali ho na skupině 38 japonských mužů o zhruba stejné váze a výšce. Část skupiny měla v jídelníčku navíc denně jednu láhev zeleného čaje s vysokým obsahem katechinů. Po 12 týdnech tým vědců zjistil, že se mužům, kteří konzumovali zelený čaj, snížila tělesná váha, obvod pasu, hmotnost tělesného tuku a oblast podkožního tuku. Mužům, kteří pili zelený čaj se obvod pasu snížil o cca 3,5 cm. Mužům v kontrolní skupině, kteří zelený čaj nepili, při dodržování jídelníčku klesl obvod pasu jen cca o 1,6 cm.[2]

Tyto závěry vedly ke zkoumání matcha jako potenciálního léku na obezitu. Článek publikovaný v časopisu Fyziologie a chování (Physiology & Behavior) testoval zelený čaj s velkým množstvím katechinů na 60 obézních mužích a ženách v Thajsku. Výsledky 12 týdenního pozorování prokázaly, že zelený čaj nejenže pomáhá odbourávat tuky, ale navíc dodává energii.[3] Součástí léčby obezity je snížení příjmu potravy, což má ale zároveň za následek úbytek energie. Avšak teofylin obsažený v zeleném čaji dodával obézním lidem dostatek energie pro sportovní aktivitu.

Někteří výzkumníci se rozhodli pro jistotu udělat souhrnnou metaanalýzu studií zabývající se vlivem matcha na hubnutí. Tato metaanalýza kombinuje a porovnává výsledky z 11 dříve publikovaných studií, na základě kterých se definitivně potvrdilo, že kombinace katechinů EGCG a teofylinu má za následek úbytek váhy a navíc napomáhá tento stav udržet.